minnesota üniversitesi hukuk fakültesi - amerikada hukuk yüksek lisansı llm

Furkan Y. – Minnesota Üniversitesi

Merhaba, ben Furkan. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Yeni kariyer hedeflerimle, 2016 yılında ABD’ye hukuk yüksek lisansı yapmak üzere gittim. LL.M. başvuru aşaması ve okul süreci eğitim hayatımın en zorlu aşamasıydı. Çünkü Türkiye’de alışageldiğim başvuru ve eğitim sisteminden çok farklıydı. Neyse ki doğru zamanda doğru insanlarla tanışarak bu zorlu engeli aşmayı başardım.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak, lisans yıllarım boyunca en büyük hayalimdi. Nasıl ve nerede yapacağımı bilmiyordum ama bunu çok istediğimden emindim. Lisans yıllarımda İngilizce dil kursu için ABD’ye gelme ve buradaki okulları tanıma fırsatım oldu. Yeni keşfettiğim bu dünyadaki insanların olaylara bakış açısındaki farklılık beni derinden etkiledi. Yaşadığımız dünyayı daha iyi anlamlandırabilmek için, Amerikan kültürünü daha iyi tanımak ve Amerikan hukukuyla tanışmak istedim. Türkiye’ye döndüğümde aktif biçimde başvuru dosyasının en temel yapı taşı dil sınavlarına aktif biçimde çalışmaya başladım.

İlk TOEFL sınavına büyük bir özgüvenle girdim. Ne kadar zor olabilirdi ki? İngilizce biliyordum ve sınav da bunu ölçüyorsa bana yüksek skor vermeliydi. Fakat böyle olmadı. Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavları gibi standart hale getirilmiş ve İngilizce becerisinden ziyade sınav taktiğinin ne kadar özümsendiğini ölçen bu sınavdaki ilk sonucum tam bir fiyaskoydu. Cesaretimin kırıldığı bu aşamada Amerika’da Hukuk ekibiyle tanıştım. TOEFL sınavıyla ilgili bana özel bir strateji geliştirdik ve sınavı tanımaya başladığımı hissettim. Sınava ikinci kez girdiğimde puanım katlanarak artmıştı. Fakat yine de başvuru için aranan kriterden aşağıdaydı. Bunun temel sebebi sınavın süresinin uzunluğu ve bilgisayara konuşurken dikkatimi toparlayamamamdı. Amerika’da Hukuk ekibi farklı bir alternatif olarak, bana TOEFL yerine IELTS sınavı almamı tavsiye etti. Amerikan üniversitelerinin bir kısmı IELTS kabul etmese de çoğunluk etmekteydi. Böylece IELTS çalışmaya başladım.

IELTS sınavından istediğim sonuçları kısa sürede aldım. Böylece bir Türk için başvurunun en zorlu aşamasını tamamlamış oldum. Fakat daha dosyamın onca elementinden sadece birisi elimdeydi. Amerika’da Hukuk ekibiyle çalışarak dağınık niyet mektubumu toparladık. Metnin anlatım kalitesini değiştiren düzenlemeler yaptılar. Aynı hikaye öyle farklı ve etkileyici hale geldi ki bugün hala dönüp baktığımda mektubumu okumaktan zevk alıyorum. Benimki dahil her hikayenin doğru bir anlatımla başvurunun gidişatını değiştireceğine şahit oldum. Mektubumun yanında dosyamın diğer eksik parçalarını tamamladık ve LSAC üzerinden başvurulara başladık.

Çoğu Amerikan üniversitesinin başvuru tarihini kaçırmış olmama rağmen, yine de birçok üniversiteden kabul aldım. Kabul aldığım okullar arasından Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesi hem eğitim kalitesi hem de ekonomik açıdan en cazip olanıydı. Bu sebeple bu okulu tercih ettim. Minnesota’daki hayata adapte olmakta güçlük geçtim çünkü kütüphaneden çıkıp hayata karışamıyordum. Bu sebeple İngilizcemi istediğim düzeyde geliştiremedim. Fakat kütüphanede geçirdiğim zaman sayesinde derslerimi iyi notlarla verdim ve okulu bitirdim.

Dışardan zor görünen bu aşamaları tamamlamak, öğrenim hayatım boyunca zorluğundan en fazla keyif aldığım olaylardan biriydi. Bana kendimi tanıma ve kendime olan güvenimi arttırma fırsatı verdi. Bugün geriye dönüp baktığımda kendi çalışma ve çabalarım dışında, Amerika’da Hukuk ekibinin desteklerini göz ardı edemeyeceğimi fark ediyorum.

İlgili Yazıları Göster