LL.M. (Master of Laws), uluslararası alanda kabul görmüş bir lisansüstü hukuk programıdır. LL.M. Latince Master of Law anlamına gelen “Legum Magister” kelimesinden türetilmiştir.

Başvurduğunuz programa göre isterseniz Deniz Ticareti Hukuku, Ticaret Hukuku veya İnsan Hakları Hukuku gibi spesifik bir alana özelleşmiş bir LLM yapabilir veya Amerikan Hukuku üzerine genel bir LLM yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bazı üniversitelerin genel LLM programları içerisinde sunduğu bazı özel dersleri seçerek konsantrasyon sertifikası da alabilirsiniz.

Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi almak size hem tecrübe hem de hukuk İngilizcesi yönünden çok faydalı olacaktır. Bu durum hukuk kariyerinizde sizi her zaman bir adım öne çıkartacaktır.

Amerika dışında bir ülkede tamamladığınız hukuk lisans eğitiminin denkliğini aldıktan sonra, Amerika’da bazı eyaletler gerekli şartların sağlanması kaydıyla baro sınavlarına girilmesine izin veriyor. Örneğin, New York Eyaleti Amerikan Barolar Birliği’nin onayladığı bir LLM programından mezun olan ve LLM programı süresince belirli dersleri alan adaylara baro sınavlarına girme hakkı tanımaktadır.

Amerika’da hukuk alanında akademisyen olmak için temelde bir doktora şartı yoktur. Genelde hukuk alanında görev yapan akademisyenler J.D ve bir süre avukatlık yapmış hukukçulardan oluşmaktadır. Farklı bir ülkeden hukuk lisansına sahip adayların, Amerika’da akademik kariyerlerine devam edebilmeleri için LLM ve sonrasında S.J.D programlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Amerika’da LLM programlarının ücretleri ortalama $40,000-50,000 civarındadır. Bu programlarda %50 oranında burs almak mümkün olmakla beraber iyi bir başvuru paketi hazırlamayı gerektirmektedir. İyi bir özgeçmiş ve başvuru paketi ile bazı okullardan daha yüksek burs imkanları elde etmek de mümkündür.

Hayır, LLM programlarına katılabilmek için bu sınavları almanıza gerek yoktur. LLM için almanız gereken tek sınav dil yeterlilik sınavıdır. Bunun için TOEFL ya da IELTS sınavlarına girmeniz yeterli olacaktır. IELTS birçok üniversite tarafından kabul edilmekte ancak bazı istisnaları bulunmaktadır. TOEFL bütün LLM programlarının kabul ettiği tek dil yeterlilik sınavıdır.

Evet, bazı üniversitelerin ilkbahar (Spring) dönemi başvuruları bulunmaktadır. Bu dönemin kendince bazı dezavantajları olmakla birlikte ekstra bir dönem kaybetmek istemeyenler için iyi bir fırsattır. Dezavantajlar, okula alışmanın dönem ortası zor olması, burs imkanlarının ve program seçeneklerinin sonbahar (Fall) dönemine göre daha az olması şeklinde sıralanabilir.

Öncelikle, her daim vurguladığımız üzere herkes bu süreci yalnız tamamlayabilir. Ancak, bizim amacımız bu zorlu süreci en kolay ve zararsız şekilde tamamlamanız, alternatiflerinizin farkına varmanız ve fırsatları kaçırmayarak vakitten ve nakitten kazanç elde etmenizdir. Biz size bu sürece girmeye karar verdiğiniz günden, Amerika’da hukuk kariyerinizi şekillendireceğiniz ana kadar danışmanlık servisi imkânı sunuyoruz. Kısaca, destek sunduğumuz aşamalar şu şekildedir;

  • Amerika’da LLM yapma karar süreci
  • Okul seçimleri
  • Başvuruların hazırlanması
  • Mülakatlara hazırlık aşaması
  • Kabul alınan okullar arasında seçim yapma
  • Vize işlemleri
  • LLM programı ders seçimleri
  • Baro sınavlarına hazırlık süreci